Ceviz boyası

Ceviz boyalar
Mobilya boyamada en çok kullanılan toprak boya türüdür. Piyasada “Alman ceviz boyası” diye de isimlendirilir. İlk defe Almanya’da Kassel kenti dolaylarında bulunan bir tür kahverengi topraktan hazırlanmıştır. Yerden çıkartılan kahverengi toprak boya, poşet veya soda ile birlikte kaynatılır. Kaynayan sıvının üzerinde toplanan pekmezi andıran bölümü alınır. Kurutulur ve küçük parçalar halinde öğütülür. Piyasada satılan ceviz boyası böyle üretilir.
Açıklanan durumu önlemek için 100-150 gram ceviz boyası 1 lt sıcak suda eritilir. Soğumaya bırakılır. Dibe çöken tortu karıştırılmadan, üsteki temiz sıvı süzdürülerek alınır. Bu şekilde hazırlanan boyada örtücü özellik azalır.
Ceviz boyasına suda eriyen anilin boyalar katılabilir. Böylece boyanın kırmızı kahverengi.siyaha yakın koyu kahverengi veya yeşil kahverengi tonları hazırlanabilir. Kimyasal etkiyi kuvvetlendirmek, ışığa dayanıklı bir boya elde etmek için, potasyumbikromat ve amonyak katmak, ceviz boyasında olumlu sonuçlar verir. Boya sıvısının sıcak halde sürülmesi faydalıdır.
Ceviz boyasının üstünlüğü ucuz olması ve genellikle beğenilen doğal bir renk vermesidir. Zayıf, tarafı ağacı derinliğine boyamamasıdır. En iyi sonucu, meşe, kestane, creviz gibi tanenli ağaçlarda verir.

Yorum yazın