Menekşe çiçeği hakkında bilgiler

MENEKŞE i. (fars. benefşe’dtn). Çiçekleri tek renkli, bir veya çokyıllık otsu bitki. (İlmî adı viola. Menekşegillerden.) || Aynı bitkinin çiçeği.

— dey. Menekşe gözlü, koyu lâcivert renkte gözlen olan kimseler için kullanılır.

— Kozmetik. Çok eskiden beri bilinen veya menekşe çiçeğinin tatlı kokusunu andıran lavanta esansı. (Menekşe esansı tabiî olarak menekşeden çıkarıldığı gibi kimyasal sentez yoluyle de elde edilir.)

— ansİkl. Çiçekç. Menekse’nin çiçeği bir bakışımlı ve mahmuzludur; genellikle az veya çok koyu mor renkte olur, beyazları da vardır. Yaprakları yürek biçiminde ve hemen hemen sapsızdır.

Menekşe, en makbul bahçe bitkilerinden biridir. Bahçelerde çoğu zaman kokulu menekşe yetiştirilir; bunun pek çok çeşidi vardır; kokulu menekşenin çiçekleri basit veya katmerli ve değişik renkli olabilir. En çok aranan çeşitleri, uzun, kaim ve nispeten sert saplı olanlarıdır. Menekşenin iyi bilinen bir türü de hercaî menekşedir (Viola tricolor). Kokulu menekşenin aksine, hercaî menekşenin çiçekleri genellikle çift renklidir. Bunun yabanî olarak veya bahçelerde yetiştirilen pek çok çeşidi vardır. Menekşeler fidelere ayrılarak kolayca çoğaltılır; ilkbaharda çiçek açar.
— Eczc. Menekşe çiçeği, terletici, öksürük kesici, balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı nitelikler taşır; yaprakları kan arındirı-cı, sidik söktürücü, kökleri iç sürdürücü ve kusturucudur. Yabanî hercaî menekşe de (V. tricolor arvensis) aynı nitelikleri taşır, (l)

MENEKŞEGİLLER çoğl. i. Çiçekleri ayrı-taçyapraklı ve bir bakışımlı olan ikiçe-nekli bitkiler familyası. (Parietales takımından.)

— ansİkl. Menekşegiller, basit almaşık yapraklı, otsu veya ağaçsı bitkilerdir. Başlıca cinsleri: hymenanthera, viola (menekşe, hercaî menekşe), [l]

MENEKŞEGÜLÜ blş. i. Küçük çiçekli, tırmanıcı gül (Rosa Chinensis). [m] Menelaion. Esk. Yun. Lakonia’da eski Therapne yakınındaki bir tepede, Me-nelaos ile Helene’nin mezarlarının bulunduğu tapınak

Yorum yazın