Ülkelerin Kıyafetleri Hakkında Bilgi

Ülkelerin Kıyafetleri Hakkında Bilgi
KIYAFETLER, dünya tarihinde de, bugünkü toplum yaşayışında da büyük önemi olan bir konudur. Çünkü, tarihin başlangıcından beri insanların en önemli ihtiyaçlarından biri de giyim olmuştur. Giyim, ilk olarak, soğuktan, sıcaktan korunmak ihtiyacıyla ortaya çıkmış, zamanla bir gelenek halini almıştır. Dünyamızın her bölgesinde ayrı bir iklim olduğundan, değişik iklimlerde insanlar hava şartlarına göre değişik özellikleri olan kıyafetlere bürünmek zorunda kalmışlardır. Böylece, ülkelerin “yerli” (mahalli) kıyafetleri meydana gelmiştir. Bu kıyafetler, belli bir ülkenin iklim şartlarını olduğu gibi, o ülke halkının zevkini, güzellik ve renk anlayışını, hattâ sanat görüşünü bile belirtmek bakımından çok önemlidir (Bk. Elbise).

Ülkelerin Kıyafetleri Hakkında Bilgi

Çeşitli ülkelerin Kıyafetleri
Bugün bütün medeni milletler hemen hemen aynı biçim giyinirlerse de gene çeşitli ülkeler halkının, hele köylülerin özel kıyafetleri vardır, bunları törenlerde, bayramlarda giyerler. Başlıcalarını kısaca gözden geçirelim:
Almanya
— Kadınların kıyafetleri, genel olarak, uzun, renkli, bol etek, beyaz bluz, siyah kadife yelektir. Eteklerinin üzerine bir de kısa, ipekli önlükler takarlar. İslav aslından olan, Berlin yakınlarında yaşıyan Wend kadınları ise omuzlarına bir de şal alırlar, Alman erkeklerinin kıyafetleri, Karaormanlar’da, geniş kenarlı siyah şapka, siyah dizlik, kenarına kadife çevrilmiş uzun cekettir; Baviyera’da kısa pantolon, beyaz gömlek, desenli yün çorap, gümüş düğmeli yelek, uzun dilli ayakkabılar giyilir.
Avusturya
— Viyana müziğinin ve Tyrol romantizminin yurdu olan bu ülkenin kıyafetleri de canlı ve neşeli özellikler taşır. Kadınlar, başlarına ya işlemeli bir çevre takar, ya da tüylerle, çiçeklerle süslenmiş şapkalar giyerler. Elbiseleri yelek, dantelâ bluz, kırmızı, mavi çizgili etekler, koyu yeşil önlüklerdir. Tyrol’lü erkekler, kırmızı yelek, yeşil askılı pantolon, işlemeli kemer, tüylü şapka, yeşil şerit çevrilmiş kurşuni ceket, yollu yün çorap, siyah ayakkabı giyerler.
Belçika
— Kadınlar ya çizgili, ya da damalı bol «tek, önlük, dantelâ bluz, hasır şapka giyer, omuzlarına, ucu saçaklı bir şal alırlar. Ayakkabıları, genel olarak, tahtadan yapılmıştır.
Çekoslovakya
— Çekoslovakyalılar’ın kıyafetlerinde en çok canlı renkler, işlemeler göze çarpar. Kadınlar, bol kollu beyaz bluz, önü dantelâlı kısa yelek, kısa etek, süslü iç etekliği, kenarı dantelâlı önlük, dize kadar gelen uzun çizmeler giyerler. Erkeklerin kıyafetleri ise, sıkı uzun pantolon, beyaz ipekli gömlek, çok kısa bolerodur, soğuk havalarda deri ceket, siyah çizme giyerler.
Çin
— Çini iler’in bütün elbiseleri çoğunlukla, ipekli kumaşlardan yapılmıştır. Süs olarak kürk de kullanılır. Erkeklerle kadınların kıyafetleri arasında büyük bir fark yoktur. Geniş paçalı bol pantolon, üste giyilen geniş kollu, dik yakalı blüzlar, beyaz çoraplar, kalın kartondan tabanı olan ipek ayakkabılar hem kadınların, hem erkeklerin giydikleri elbiselerdir. Yalnız Çinli erkekler başlarına küçük, yuvarlak, siyah şapka giyerler, zengin olanları boyunlarına kolye takar. Çinliler mücevhere çok meraklıdır. Kadınlar en çok küpe takmasını severler.
Danimarka
— DanimarkalIlar sade, rahat kıyafetleri severler. Kadınlar, kısaca kollu kurşuni ceket, uzun eteklik, çizgili önlükler, uzun kollu beyaz bluz giyerler, ya kırmızı, ya da turuncu kemer takarlar. Gelinlerin kıyafetleri uzun kollu, gümüş tokalı siyah elbiselerle beyaz bir önlükten meydana gelir. Erkekler ise, beyaz gömlekler, kırmızı ceketler, siyah dizlikler, gümüş tokalı ayakkabılar giyerler, boyunlarına mavi, satrançlı yeşil çevreler takarlar.
Fransa
— Fransa’nın her eyaletinde halkın özel kıyafetleri vardır. Normandiya’da kadınlar bol etekli uzun elbiseler giyer, renkli önlükler takar, omuzlarına kırmızı, beyaz çiçekli mor bir şal alırlar. Bretanya bölgesinde kadınların giydikleri elbiselerin etekleri daha kısadır, çok ağır işlemelerle süslenmiştir. Başa, dantelâdan yapılmış yüksek bir başlık takılır. Burada erkekler, mavi, yeşil ceketler, şalvar gibi bol pantolonlar, geniş kenarlı şapkalar, kırmızı çoraplar giyerler. Fransızlar’ın meşhur beresi, Bask halkının yerli kıyafetinden alınmıştır. Bunlar, mavi bir ceket, kırmızı, kurşuni çizgili bir yelek, denizci gömleği biçiminde mavi gömlek, beyaz ayakkabı giyerler.
Hawaii
— Eskiden, nadir olarak bulunan bazı kuşların sarı, kırmızı tüylerinden yapılan pelerinler, ağaç kabuğundan dokunan kumaşlardan elbiseler giyerlerdi. Bugün tüy işi ancak bazı şapkalara yapılmaktadır. Ha- waii’nin “hula” dansözleri sazdan eteklikler giyerler, göğüslerine rengârenk desenli kumaşlardan bir bant sararlar, çiçeklerden yapılmış bir kolye takarlar.
Hindistan
— Değişik dinlerin yayılmış olduğu bu ülkede, yerli kıyafetler de ayrı dinlere göre özellikler gösterir. Genel olarak, kadınlar vücutlarına “sari” denilen renkli, desenli, işlemeli şallar sararlar; büyük küpeleri, kolyeleri, bilezikleri, buruna takılan
gümüş halkaları çok severler. Kimisi ayak bileklerine bile bilezik takar. Başlarını değerli kumaşlardan yapılmış bir örtüyle örterler. Erkekler, varlıklı kimselerse, “kurta” ya da “sadra” adı verilen ipekli gömlekler, dize kadar gelen ceketler giyer, başlarına beyaz bir sarık sararlar.
İngiltere
— Bugün İngiltere’de giyilen yerli kıyafet yoktur. Yalnız Wales (Gal) halkı kadınlarının özel bir kıyafetleri vardır. Bunlar, uzun, bol eteklik, siyah pelerin giyerler. Başlarına beyaz bir başlık geçirip üzerine yüksek tepeli siyah bir şapka giyerler. İrlanda’da ise kadınlar, kat kat etekler, mavi başlıklı uzun pelerinler giyer, omuzlarına şal alırlar; erkekler, y-a çizgili kadife pantolonla deri ceket, ya da kurşuni yün örgü ceketle “tweed” denilen kumaştan pantolonlar giyerler.
İskoçya
— İskoçların yerli kıyafetleri dünyaca tanınmıştır. İskoç kıyafeti, satrançlı (ekose) pilili, dize kadar gelen kısa etekler, diz kapağına kadar yün örgü çoraplar, beyaz gömlekler, ekoselerin rengine uyan düz renkli ceket ve yelekler, bere biçimi şapkalar, ekose-kıravatlar, tokalı ayakkabılar, bele takılan deri çantalardan meydana gelir.
İspanya
— Soylu İspanyol kadınları, siyah elbise giyer, omuzlarına ucu saçaklı ipek bir şal alırlar. Başlarına siyah dantelâ örterler. Köylü kadınlarının kıyafetleri ise çok renkli ve canlıdır. Bunlar, kalçası oturmuş, kat kat farbalalı bol etekler, kolları işlemeli bol bluzlar bazan kadife yelekler, atkılı saten ayakkabılar giyer, omuzlarına saçaklı rengârenk desenli şallar alırlar. Başlarına, göğüslerine çiçek takmak âdetleri vardır. Ellerinde, genel olarak bir yelpaze bulunur. Erkeklerin kıyafetleri koyu renklidir. Bunlar, sımsıkı oturan dar, uzun pantolonlar giyer, kırmızı bir kuşak sararlar, beyaz gömlek, kısa bir ceket, beyaz çorap giyerler.
İsveç
— Kadınlar bol, uzun, çizgili eteklik, açık yakalı bluz giyer, omuzdan askılı, işlemeli bir kemerle sarı önlük takarlar, bellerine ağır işlemeli bir çanta asarlar. Erkekler dik yakalı gömlek, bele kadar gelen ceket, dize gelen çoraplar, kısa pantolon giyer, süslü çorap bağları takarlar.
İsviçre
— Kadınların kıyafetleri, geniş yakalı beyaz bir bluz, siyah kadife kalın bir kemer, koyu mavi etek, altın sarısı bir önlük, kırmızı bir keptir. Erkeklerinki ise kısa pantolon, işlemeli pantolon askısı ve kemer, yün çorap, beyaz gömlek, tüylerle, çiçeklerle süslenmiş bir şapkadan meydana gelir.
İtalya
— İtalyan kadınlarının kıyafetleri, belin biraz yukarısından giyilen uzun eteklik, kalın kemer, küçük şal, beyaz çorap, siyah ayakkabı, benekli blüzlar, beyaz dan- telâlı önlükler, ya satrançlı, ya da düz renk şallar, mercan kolyelerden meydana gelir. Erkekler beyaz gömlek, saçaklı-kırmızı bir kuşağın tuttuğu pantolon, beyaz çorap, beyaz ayakkabı giyerler.
Japonya
— En zarif, en güzel yerli kıyafetlerden biri de Japonlarınkidir. Kadınlar, çiçek bahçelerini andıran renkli kasımpatı desenleriyle süslü kimonolar giyer, bellerini sıkıca kavrıyan “obi” denilen renkli kemerler takarlar, ayaklarına sandallar geçirirler (Bk. Kimono). Saçlarını çok kabarık bir şekilde yukarı toplarlar. Erkeklerin kıyafetleri de kadınlarınkinden pek farklı değildir. Bunların kimonolarının rengi, asaletlerinin derecesini belli eder. “Obi’Meri, kadınlarınkin- den daha dardır. Kimononun altına uzun, dar pantolon giyerler.
Macaristan
— Yaşama şartları, bu ülke halkının çoğunu ya çoban, ya avcı olmayazorlamıştır. Bu durum, kıyafetlerinde de kendini gösterir. Macarlar, giyim eşyalarının çoğunu deriden yaparlar. Kadınlar, pilili etek, bol kollu gömlek, deriyle süslü ceket, çobanlık yapıyorlarsa kuzu derisinden “suda” denilen abalar, siyah deri çizmeler giyerler.
Norveç
— El işlemeleriyle tanınmış olan bu ülkenin yerli kıyafetlerinde de bu özellik göze çarpar. Kadınlar, beyaz, uzun kollu bluz, kırmızı yelek, siyah eteklik, işlemeli bir kemerin tuttuğu beyaz önlük, kabarık iç etekliği giyerler, özellikle önlükleri, iç eteklikleri değerli el işlemeleriyle süslüdür. Bu işlemelerde en ço-k yürek biçimi desenler kullanılır. Erkekler, yeşil yelek, işlemeli dizlikler, süslü diz bağları, gümüş düğmeli uzun ceket giyerler.
Polonya
— Bu ülkenin yerli kıyafetlerinin başlıca özelliği, çizgili kumaşlardan yapılmış olmasıdır. Kadınlar, uzunca eteklik, beyaz bluz, yelek, desenli çizmeler giyer, önlük ve boncuk takarlar. Etekler, önlükler kırmızı, yeşil çizgili olur. Erkekler, bol pantolon, yakası fiyonklu beyaz gömlek, ,yelek, pomponlarla süslü ceket giyerler. Pantolonların yan çizgisi boyunca işlemeli şeritler dikilir.
Romanya
— Halkın çoğu yerli kıyafet giyme geleneğine bağlı kalmıştır. Elbiseler çoğunlukla beyazdır. Kadınlar, ağır işlemeli, kalın kumaşlardan yapılmış elbiseler, bolerolar giyer, önlük takarlar. Erkeklerin kıyafetlerini sıkı, uzun, beyaz pantolon, beyaz bir gömlek, renkli geniş bir kemer, yün çorap meydana getirir. Pantolonun üzerine sarkıtılan gömlekler bazılarında kürkle astarlanmıştır.
Rusya
— Ruslar’ın, çeşitli renkjerden meydana gelen yerli kıyafetleri vardır. Kadınlar, genel olarak, üst üste iki etek giyerler. üste giyilen eteğin önü pililidir. Yünlü kumaştan yapılan bu etek, ya satrançlı, ya da çiçekli olur. Bluzları bol, uzun kollu ve işlemelidir. Göğüslerinin altından süslü bir önlük takarlar. Bazan bu önlükler omuzdan askılı olur. Erkekler, yeşil, mavi, sarı, kırmızı, ya da beyaz bir gömlek, koyu renk pantolon, uzun çizme giyer.

Yunanistan
— Yunanlılar’ın yerli kıyafetleri, dize kadar gelen bol, siyah pantolon, beyaz gömlek, kolsuz ceket, Beyaz dizlik, sandal, sarık, ya da festen meydana gelir. Kadınların elbiseleri, köylerde bile ağır işlemelerle, değerli taşlarla süslenmiştir.

1 Yorum to “Ülkelerin Kıyafetleri Hakkında Bilgi”

  1. 54GizliVelet54

    Şub 15. 2016

    Çok sağolun ekleyenin eline sağlık..

    Reply to this comment

Yorum yazın