TİCARİ BANKALAR

TİCARİ BANKALAR
Bir ekonomide mali sistem; mali aracılar, mali araçlar ve mali piyasalardan oluşur. Mali sistemin temel unsurlarından biri de bankacılık sektörüdür. Bankacılık sektörü, mali sistem içerisinde üzerinde kurulu olduğu ödemeler sistemi aracılığıyla, tasarrufların yatırıma dönüştürülmesinde kaynak (fon) aktarımına aracılık eden bir sektördür .
Türk bankacılık sektörü T.C Merkez Bankası, ticaret, kalkınma ve yatırım bankalarından oluşur .
Ticaret bankaları dediğimiz müesseseler kısa vadeli ikrazatda bulunur ve kısa vadeli mevduat kabul ederler; yani bilhassa ticari itibar muameleleri ile meşgul olurlar .
Ticaret bankaları diğer bankaların işlemlerine de yardımcı olurlar. Ticari bankaların merkez bankasına reeskonta getirdikleri senetlere, özelliklerine göre farklı iskonto oranları uygulanabilir. Örneğin; merkez bankası ticari bankalar aracılığıyla kendisine getirilen sanayici senetlerinden madencilik kesimine ait olanlara daha düşük iskonto oranı uygulayarak sektörün gelişmesini teşvik edebilir. Doğal olarak bunun tersi bir uygulama ile bazı sektörlerin ve faaliyetlerinin gelişmesini sınırlandırıcı bir amaç güdülmesi de mümkündür.
Merkez bankası ticari bankaların açacakları kredileri miktar, vade ve faiz oranları açısından kontrol edebilir .

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yazın