1. Anasayfa
 2. Ağaçlar Bitkiler

Sinekkapan Bitkisi

Sinekkapan Bitkisi
0

Sinekkapan bitkisi SİNEKKAPAN Böcekleri, özellikle sinekleri yakalayan çeşitli ve küçük ötücü kuşlara verilen ad.

Bot. Çiçeklerin veya yapraklarını kapatarak böcekleri yakalayan bitkilere verilen ad.

Böcekbil. Az veya çok karınlı 200-500 sm3 hacimli, şişe şeklinde dibi delik cam kap. (Kabın içinde sinekleri kendine çekerek zehirleyen bir sıvı bulunur. Bu tuzak özellikle meyve sineği Ceratitis capitata’ya karşı çok etkilidir.)

Sinekkapan Bitkisi Açıklamaları

Kuşbil. Sinekkapan adı, eski dünya kuşlarından, çeşitli renkte, genellikle koyu, bazılarında parlak tüylü, zayıf bacaklı, dibinde birkaç sert kıl bulunan yassı gagalı küçük bir kuş grubuna verilir.

Bunlar tropikal bölgelerde daha çok olur. Külrengi sinekkapan (Muscicapa striata) gri-esmer bir kuştur, karın tarafı daha soluk renklidir; siyah sinekapan (Af. hypo-leuca) siyah-beyazdır. Bunlar yüksekçe bir yere tüner, avlarını bekler, yakınından geçen sineğin peşine düşüp yakaladıktan sonra gene aynı yere gelip tüner. Eski bilginler çeşitli kuşlara, özellikle Amerika’da bulunan tirangillere sinekkapan adını verirler.

SİNEKKAPANGİLLER blş. çoğl. i. Bot. Parietales takımından çiçekli bitkiler familyası. Bk. ANSİKL.

Zool. ötücü kuşlar familyası; kimisi koyu, kimisi parlak renkli oldukça çeşitli küçük kuşları kapsar; örnek tipi sinekkapan (muscicapa); yalnız Eski Dünya’da bulunur. Bk. sinekkapan.

Sinekkapangiller dört cinse (sinekkapan, drosophyllum, aldrovanda, dio-naea) ve yüz kadar türe ayrılır; bunların hepsi sıcak ve ılıman bölgelerde bataklıklarda ve turbalıklarda yetişen çok yıllık otsu bitkilerdir. Damarları yay gibi kemerli olan yaprakları sapın dibinde rozet biçiminde yer alır.

Çiçekleri düzgün, beşer parçalıdır; beş tane olan erkek organlar dışarıya doğru sarkık durur. Meyve kapsül biçiminde, tohumlar etlidir. Sinekkapanların çoğu böcek yiyen bitkilerdir; bu özellik, bulundukları yerde azotun az oluşuyla açıklanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir