1. Anasayfa
 2. Tarih

Mecidiye nedir? Mecidiye parası

Mecidiye nedir? Mecidiye parası
0

Abdülmecit’in adından mecidiye, 1840’ta basılmış yirmi kuruş değerinde gümüş sikke. Bize bütün harp içinde bir defa, bilmiyorum hangi vesile ile maaşımızın bir kısmını gümüş mecidiye ile verdiler (Ş. S. Aydemir). Bir lira daha vermiş. İki mecidiye de araba parası (Ahmed Rasim). İkide bir koy tamdan çıkarıp gözümün önünde açtığı büyükçe kesedeki mecidiyeler meğer bütün servetiymiş (A. H. Tanpınar). Mecidiye altım, Abdülmecid zamanında çıkartılmış altın. Mecidiye çeyreği, beş kuruşluk gümüş para. Sim mecidiye, gümüş mecidiye.

Sultan Abdülmecid’in Mecidiyesi

Sultan Abdülmecid 1840’ta Islahı Meskûkât (Para ayarlarının düzenlenmesi) fermanıyla eski sikkelerin kaldırılmasını buyurdu. İngiltere’ye ısmarlanan para basım araçları gelinceye kadar eski sikkeler tedavülde kaldı. Darphanenin onarımından sonra 1844’te yeni sikke kesilmesine başlandı. 500 Kuruşluk (beşibirlik), 100 kuruşluk (yüzlük), 50 kuruşluk (ellilik) altın mecidiye; 20 kuruşluk (yarım mecidiye), 5 kuruşluk (çeyrek mecidiye), gümüş mecidiye basıldı. 1848’de de 250 kuruşluk altın mecidiyeler çıkarıldı.

Enfeksiyon nedir? Nasıl bulaşır?
Çok Sesli Türk Müziği Nedir?

Altın ve gümüş mecidiyelerin bir tarafında padişahın tuğrasıyla cülusun kaçıncı yılında basıldığını gösteren rakam, öteki tarafında İstanbul’da basıldığını gösteren bir ibareyle 1255 (1839) rakamı vardır. Bakır karışımıyla yapılan mecidiye altınlarının ayarı 0,916 1/2 halis altın, gümüş (sim) ayarı ise, 0,83 gümüştür. Mecidiye ve küçükleri olan gümüş sikkeler Cumhuriyet devrine kadar tedavülde kaldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Sanayi Madalyası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir